Совети и Трикови

Дали вработените го загрозуваат бизнисот? „Поголемиот дел од времето тие се на Фејсбук и Инстаграм“

За нешто повеќе од десет години, паметниот телефон се влезе во секоја област од животот, вклучувајќи го и работното место.  Границата помеѓу деловниот и приватниот живот е нејасна. Не само…

Седум знаци што индицираат дека некој го шпионира вашиот компјутер

Денес, кога правиме многу работи на Интернет, важно е да можеме да ги препознаете знаците дека некој не шпионира за да може веднаш да одговориме. 1.Батеријата на лаптопот се троши…

Ова е број еден грешката што ја троши батеријата на вашиот телефон

Сите при крајот на денот се случува да снемаме или да имаме останато многу малку батерија на нашиот телефон. Во тие моменти се прашуваме на што ли ја потрошивме батеријата…

Пет совети како да ја забрзате вашата интернет врска

Секој од нас бил вознемирен барем еднаш од бавниот интернет. Обично ова се случува само кога ни треба Интернет, да напишеме важна пошта или едноставно во средина на важен разговор…
  • September 27, 2019

Осум места каде НИКОГАШ не го оставајте вашиот телефон

Бројни студии сугерираат дека мобилните телефони се поврзани и имаат негативни ефекти врз плодноста на мажите. Така, на пример, според истражувањата на израелските научници, разговорите на мобилен телефон повеќе од…
  • September 17, 2019

БЕСПЛАТЕН WiFi е опасна замка !

Дали би дозволиле некој да ги прочита вашите доверливи писма, да ги гледа вашите фотографии или да ја влезе во вашата банкарска сметка? Ова е сè што може да се…
  • September 17, 2019

Simjacker се користи за шпионирање на луѓе веќе две години

Во некои случаи, вашата SIM картичка може да претставува поголем безбедносен ризик од софтверот на вашиот телефон. Истражувачите од AdaptiveMobile Security велат дека откриле нова ранливост, наречена Simjacker, користена од…
  • September 12, 2019

Како да ја видите и избришете вашата историја на пребарување

Вие можете да управувате со вашите пребарувања, без разлика дали користите Chrome, Firefox или Safari, но чекорите се различни за секој пребарувач. Исто така имајте на ум дека доколку имате…
  • September 9, 2019

Златни правила за заштита на интернет

Избришете ги од Фејсбук: Овие две информации се доволни за кражба на идентитет Френк Абагнејл во својата книга открива пет основни правила до кои морате да се држите за да…
  • September 4, 2019

ОФИЦИЈАЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЕ: Ако ја имате оваа апликација на вашиот мобилен телефон – ВЕДНАШ ДА ЈА ИЗБРИШЕТЕ

Некои уреди и услуги се побезбедни од другите, но како што експертите за безбедност постојано предупредуваат, нема апсолутна безбедност, а најдобриот пример е малициозен софтвер кој се наоѓа во популарната…