Гаџети

Huawei развива детектор за стрес на возачот – Автомобилот ќе забави дури и ако го покажете средниот прст на некого

Покрај физиолошките реакции на стрес регистрирани од термичките камери, системот ги препознава и различните гестови што ги прават луѓето под стрес Huawei објави дека успешно патентирал „детектор на стрес на…

Sony официјални ги потврди сите детали за PlayStation 5

По многу шпекулации и претпоставки и официјално Sony потврди, PlayStation излегува при крај на 2020 година. Директорот на Sony Jim Ryan во интервју за Wired го потврди датумот на излегување…

Samsung има патентирано додаток за известување за холограм

Samsung работи на интересна нова базна станица, која би можела да пристигне на Samsung Galaxy S11, кој може да проектира известувања од воздушни уреди во она што компанијата го нарекува…

Ново од Sony – Walkman!

Sony NW-A100TPS Walkman ќе има кутија инспирирана од првиот модел, напојувана со Android и ќе има батерија од 26 часа. Првиот модел на Walkman , TPS-L2, беше објавен од Сони…

Протече официјалниот изглед на PlayStation 5

Како што се приближува датумот на претставување на PlayStation 5, така се повеќе се зголемуваат шпекулациите и информациите поврзани со оваа конзола. Инсајдерски информации веќе го потврдија претходно шпекулираниот изглед…
  • September 28, 2019

Во следните пет години, пазарот на сензори за отпечатоци ќе се удвои

Според истражувањето на MarketsandMarkets, вредноста на пазарот на сензори за отпечатоци треба да се зголеми двојно во наредните пет години MarketsandMarkets, фирма за истражување на пазарот, ги објави своите наоди за истражување за состојбата…
  • September 25, 2019

Xiaomi го подготвува својот прв паметен часовник Wear OS

Според веб-страницата 9to5Google, кинеската компанија Xiaomi, го спрема својот прв паметен телефон базиран на Google оперативниот систем „Wear“. Страна 9to5Google се заснова на анализа на најновата 2.28 верзија на овој…
  • September 23, 2019

Селфи дрон

Постојат многу начини да фотографирате популарни селфи фотографии или видеа. Сепак, сега постои специјален дрон за оваа намена. Air Pix е мал дрон, со тежина од 52 грама. Има 12-мегапикселна…
  • September 22, 2019

Apple Watch повторно спаси човечки живот

Часовникот на Apple повторно помогна во спасување на човечки живот. Bob Burdett кој возел велосипед во блиската планина имал незгоден пад и се онесвестил, откако Bob не одговарал на нотификациите…
  • September 22, 2019

Huawei Watch GT2 со доста новитети и подобрувања во однос на претходникот

Huawei Watch GT беше еден од најдобрите паметни часовници во минатата година, а Huawei пред неколку дена го претстави неговиот наследник, Huawei Watch GT2. Се работи за паметен часовник чија…